01 лютого 2015 - 01 березня 2015
Закарпатський краєзнавчий музей (вул. Капітульна, 33)
Вартість
Квитки: 5-20 грн
Закарпатський краєзнавчий музей працює щодня крім понеділка з 10:00 до 17:00 год.
Вхідний квиток: дорослі – 20 грн., студенти – 10 грн., діти – 5 грн.
Екскурсійне обслуговування: для дорослих та студентів – 90 грн., для дітей – 60 грн.
Закарпатський краєзнавчий музей запрошує на експозиції: з історії Ужгорода та замку, історії духовної культури, холодної та вогнепальної зброї ХVІ – початку ХХ ст., народних музичних інструментів, народного одягу, стародруків та ікон XVIII – початку XX ст., археологічного відділу тощо.
Експозиція відділу природи
Експозиція відділу природи займає 6 залів. Тут подано фізико-географічну характеристику Закарпатської області, дані про гори, гірські перевали, водну систему, ландшафтні зони (гірську, передгірну і рівнинну), флору і фауну, охорону пам’яток тощо. Доповнюють експозицію художні діорами на тему природи.
Експозиція відділу археології
Експозиція розміщена у трьох залах Ужгородського замку. У першому подано відомості про відомих дослідників старожитностей Закарпаття Йосипа Янковича, Елемира Затлукала, Петра Сову, Федора Потушняка, Тиводара Легоцького та інших. Другий зал висвітлює епоху давнього кам’яного віку – палеоліту Закарпаття. Продовжується експозиція темою «Закарпаття в епоху нового кам’яного віку – неоліту» (VI-IV тисячолітті до н. е.). Цікавою тут є реконструкція неолітичного житла кінця V – початку IV тисячоліття до н.е. на матеріалах археологічних знахідок із поселення на Малій горі м. Мукачева.
Експозиція з історії Ужгорода та Ужгородського замку «Древній замок над Ужем»
Експозиція охоплює період з древнього кам’яного віку по XVIII ст. Тут експонуються знаряддя праці, прикраси від первіснообщинного ладу до часу захоплення угорськими племенами краю та входження його до складу угорського королівства. Окремо висвітлено історію цехового ремесла на Закарпатті. Широко представлена історія замку за часів володіння родинами італійських графів Другетів та угорського магната Міклоша Берчені. Відображено події, пов’язані з історією Ужгородського замку в період національно-визвольної війни угорського народу під проводом Ференца Ракоці ІІ у 1703-1711 роках.
Експозиція з історії релігії та духовної культури Закарпаття
Високохудожні розписи замкової каплиці на релігійну тематику виконані у 1857 році художником Фердинандом Видрою та його учнями. Високою професійною майстерністю відзначаються різьблені шафи, столи, стільці, дивани, ліжка, культові предмети, що експонуються в залах, в яких відтворено інтер’єр вітальні, робочого кабінету і кімнати відпочинку ректора семінарії. Неабияку архітектурно-мистецьку вартість мають і різноманітні склепінчасті стелі приміщень, оздоблені розписами і сусальним золотом. В експозиції експонуються унікальні книжки релігійного змісту XVII-XVIII ст.
Експозиція «Графи Шенборни і Закарпаття»
Оригінальні експонати та фотознімки розповідають про династію графів Шенборнів, їх участь у заселенні краю колоністами та заснуванні нових поселень, діяльність у подальшому зростанні економіки краю у XVIII-XIX ст.: великий внесок у розвиток будівництва, лісової промисловості, залізоливарної, харчової. Серед інших – високохудожні зразки виробів авторства відомих формувальників і скульпторів Вільяма Віллашека, Ондраша Шоссела. Ці вироби неодноразово здобували золоті медалі на промислових виставках Європи того часу.
Виставка «Збірка ікон та старовинних книг 16 – початку 20 століть»
Цінні ікони XVIII- початку XX ст. та стародруки XVII-XIX століть. Серед них – Львівські: Євангеліє (1641 р.), Тріодь пісна (1664), Тріодь цвітна (1642), Тріодіон (1701) і Київські: Тріодь пісна (1640), Тріодь цвітна (1631) та інші.
Експозиція «Закарпаття між двома світовими війнами»
Експозиція охоплює період від 1914 по 1938 роки. Тут представлено розпад Австро-Угорщини, наслідки Першої світової війни і економічний стан в нашому краї, що привело до визвольних змагань 1918-1919 рр. Демонструється процес виникнення нової Чехословацької держави, до якої входило Закарпаття на правах автономії. Показано економічний, політичний, культурний розвиток краю у цей період.
Експозиція «Карпатська Україна»
Документи і світлини 20-х – 30-х років ХХ ст. висвітлюють діяльність українських громадських, культурних і політичних організацій тодішньої Підкарпатської Русі по національно-культурному і політичному відродженню закарпатців, формуванню національної свідомості. Привертають увагу матеріали про «Просвіту», Пласт, Карпатську Січ, Сойм Карпатської України 15 березня 1939 р.
Експозиція меморіальної кімнати-музею президента Карпатської України Августина Волошина
Перший розділ експозиції знайомить з родиною А.Волошина, його дитячими та юнацькими роками. У другому розділі експонуються оригінальні матеріали про його педагогічну, наукову, публіцистичну, видавничу, письменницьку діяльність. Третій розділ розповідає про громадсько-культурну, благодійну і священицьку діяльність А. Волошина. Центральне місце в експозиції займає висвітлення його як громадсько-політичного і державного діяча, прем’єра уряду і президента Карпатської України. Тут можна побачити оригінальні меблі з будівлі колишнього уряду Карпатської України у Празі, багато цікавих документів і фото цього періоду. Наступний розділ присвячений празькому періоду діяльності Августина Волошина та останнім рокам його життя (1939-1945). Тут привертають увагу меморіальні реліквії – його тестамент, документи, вилучені у нього під час арешту 15 травня 1945 р. у Празі, копія останнього прижиттєвого знімку А. Волошина у московській Лефортівській в’язниці тощо.
Експозиція «Закарпаття у період Другої світової війни»
Хронологічно експозиція охоплює період ІІ світової війни (1939-1945) та відображає хід подій історії на Закарпатті: захоплення краю хортистською Угорщиною і встановлення окупаційного режиму, підпілля та партизанська боротьба, закарпатці – учасники Чехословацького корпусу та визволення краю радянськими військами. Тут експонуються унікальні фото, документи, бойові нагороди, військова амуніція тощо.
Експозиція «Народні музичні інструменти Закарпаття»
Репрезентує народні музичні інструменти Закарпаття XIX-XX ст.: ідіофони, мембранофони, хордофони і аерофони (ударні, мембранні, струнні, духові). Досить повно показано і дитячі музичні інструменти. Доповненням є струнні музичні інструменти XVII–XX століть та механічні музичні інструменти і апарати.
Експозиція «Народний одяг Закарпаття»
Представлено багатство і розмаїтість вбрання локально етнографічних груп населення Закарпаття, високі художні смаки і талант угорців та румунів краю. Найбільш повно репрезентований комплекс барвистого вбрання закарпатських гуцулів (Рахівський район). Інший яскравий комплекс народного вбрання краю – це одяг долин річок Боржави, Ріки, Тереблі і Тересви. Бойківський одяг представлений в основному зразками Міжгірського і Воловецького районів. Південно-західна частина Закарпаття представлена зразками з Перечинщини, півдня Ужгородського, Мукачівського, Свалявського районів.
Експозиція «Холодна і вогнепальна зброя XVI – початку XX ст. з фондових колекцій Закарпатського краєзнавчого музею»
60 зразків зброї у хронологічній послідовності від XVI до початку XX ст. за видами та місцем виготовлення. Найширше представлена холодна зброя: ножі, кинджали, мечі, шпаги, списи, алебарди, сокири, булави, перначі та інші. Її доповнюють зразки захисного озброєння стародавніх воїнів – кіраси, шоломи. З вогнепальної зброї показані мисливські рушниці, пістолети, карабіни, тромблони, а також порохівниці.
Календар подій
24 травня 2019
17 червня 2019
14 червня 2019
18 травня 2019
до 31 березня 2019
до 14 квітня 2019
Коментарі